KENT KULAK BURUN BOĞAZ

26.11.2020

Turgutreis cad. No:25 Anadolu Meydanı (Tandoğan)/ ANKARA

Medikal Estetik

Medikal estetik cerrahi olmayan çeşitli tedaviler ile hedeflenen estetik görünüme kavuşturma yöntemidir. Medikal estetik bölümümüzde yer alan uygulamalar aşağıdadır.

 

ALEXANDRITE LAZER EPİLASYON 

 

Alexandrıte ( 755 nm) lazer ışınlarının hedefi kıllar olup,çevre dokulara zarar vermeden melanin pigmentine yoğunlaşarak epilasyonu sağlar.

 

 

Lazer epilasyondan kıllar nasıl etkilenir?


Lazer epilasyon uygulandığında kıl folikülündeki melanin pigmenti tarafından absorbe edilir ve burada ısı enerjisine dönüşür. Kıl kökündeki sıcaklık 60-70 dereceye ulaşır ve bu şekilde kıl kökü tahrip edilerek kılın beslenmesi bozulur.

 

Lazer epilasyonda seçici termoliz (ışık ısısıyla seçici tahrip etme) yöntemi ile kılı yok ederken çevredeki dokulara zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir epilayon için cilt rengi, kıl rengi, kılın kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır.

 

Lazer epilasyonda kıllar büyüme(anajen), dinlenme(telojen) ve dökülme (katajen) evrelerini geçirirler. Eğer bir kıl büyüme evresinde iken lazer uygulanırsa onun o seansta kalıcı olarak yok edilmesi mümkün olabilir. Bu nedenle seanslar arasında 1-2 ay gibi süreler öngörülür.

 

Lazer ışını vücuda zarar verirmi?

 

Lazer ışını uygulandığı bölgede cilt altına 2-5 mm kadar ulaşabilir. Bu mesafede kıl folikülleri bulunmaktadır. En etkin dozda dahi  derine inemez ve bu nedenle iç organlara zarar vermez. Ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi yoktur.Lazer epilasyonda ten rengi önemlimidir?

 

Lazer epilasyon için en ideal kombinasyon açık tenli ve koyu renk kıllı kişilerdir. Bu kombinasyonda cilde zarar vermeden en yüksek değerler kullanılabilir. Diğer özelliklere sahip kişilerde de alexandrıte lazer kullanmak mümkün ancak açık ten koyu renk kıl özelliğine sahip kişilerdeki kadar çabuk sonuç almak mümkün olmayabilmektedir.

 

Lazer epilasyonda merak edilenler;

 
Lazer epilasyon göz çevresi hariç uygun kıl yapısına sahip vücudun her bölgesinde uygulanabilmektedir.


Lazer epilasyonun herhangi bir yan etkisi yoktur.uygulama sonrasında bazı ciltlerde kızarma ve hafif kabarmalar olabilir, bir kaç saat veya hassas ciltlerde birkaç gün içerisinde düzelecektir.


Lazer epilasyon seansları yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücut bölgesinde 6-8 haftadır.tedavi ilerledikçe kılların çıkışının gecikmesi ile birlikte seans aralıkları uzamaktadır.


Lazer epilasyon seansları uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Yüz bölgesi birkaç dakikada tamamlanırken vücut bölgesinin tamamı 1-2 saat sürebilir.

 

Lazer epilasyonu kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel teşkil edecek herhangi bir sağlık problemi olmayan herkes lazer epilasyon yaptırabilir. kızlarda 12-13 yaşlarından itibaren kıl oluşumu tamamlanmışsa uygulama yapılabilir. Beyaz kıllar renk pigmenti içermediğinden lazer epilasyondan etkilenmeyecektir.

 

Lazer epilasyon batık kıllar için en uygun yöntemdir.kıllar ortadan kalktıkça batık sorunu düzelecek ve cilt pürüzsüz hale gelecektir.

 

Hormonel bozukluğa bağlı aşırı veya erkek tipi kıllanmada ilaç tedavisi ile kombine lazer epilasyon tedavisi yapılmalıdır. Bu kişilerde genellikle seans sayısı normale göre daha fazla olur.

 

Erkeklerde lazer epilasyon;

 

İstenmeyen tüy söz konusu olduğunda bayanlar kadar erkeklerde lazer epilasyon uygulaması yaptırmaktadır.en fazla tercih edilen bölgeler almacık kemiği,ense,boyun,sırt ve göğüs bölgeleridir.

 

Lazer epilasyon yöntemi ile erkekler tamamen kılları bitirebilecekleri gibi isteğe göre birkaç seans  sonra  bırakılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilmesi mümkündür.

 

KİMYASAL PEELİNG

 

Cilt yüzeyine uygulanan asitlerle,cildin kontrollü bir şekilde soyulması ve uyarılması işlemine kimyasal peeling adı verilir. Bu sayede ciltteki ölü tabaka uzaklaştırılır,cildin kan dolaşımı,hücre üretimi ve kollagen doku canlandırılır.

 

Bu sayede,ince kırışıklıklar,akne ve akne izleri,geniş gözenekler,cilt lekeleri tedavi edilir.

 

Kimyasal Peeling Hangi Durumlarda Uygulanır?

 

İnce kırışıklıklar,

 

Akne,

 

Pigmentasyon(cilt lekeleri),

 

Kuru cit,

 

Güneş hasarlı cilt

 

Uygulama sonrasında en önemli dikkat edilmesi gereken husus güneş koruyucularla cildi devamlı koruma altına almak gerekecektir.

 

MEDİKAL CİLT BAKIMI

 

Günlük cilt bakımında;cilt tipine uygun ürünleri seçmek önemlidir.çevreden biriken kirlerin,ter yağ gibi kişisel salgılarımızın,ve dökülmekte olan ölü cilt hücrelerimizin temizlenmesi ikinci adımdır.en hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemlerinin nemlendiricilerle takviye edilmesi,genel kural olarak da nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması vücuttaki nemi hapsetmektir.UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

 

Normal cildin; bilhassa foto yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin kullanılması uygundur.

 

Kuru ciltlerde; kurutucu ve alkol içeren ürünler ciltten nemi söküp atacağı için tercih edilmemelidir.hassas yumuşak sabun içermeyen likit bir temizleyici sonrası gliserin,hiyalinorik asit gibi ürünlerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan nemlendiriciler kullanılmalıdır.

 

Yağlı ciltlerde;yağlı ciltlere özgün yağ bağlayıcı likit veya jel şeklindeki temizleyicileri tercih ediniz.krem bazlı sabunlardan uzak durunuz.losyon şeklindeki nemlendiricileri tercih ediniz.

 

Karma cilt; kozmetik olarak T bölgesi,yüzün yağlı alanları olan yanaklar, alın burun ve çene daha fazla yağlıyken diğer alanlarda kuruluk gözlenir. Normal karma ciltler için olan temizleme ürünleri yanaklar için nazik diğer bölgelerde daha sert etkililerdir. Yalnızca ihtiyaç duyulan bölgelere uygulayacağınız nemlendirici T bölgesinde sivilceye yol açabilir.yağ içermeyen güneşten koruyucular tercih edebilirsiniz.

 

Cilt bakımı ünitemizde profesyonel cilt bakımı cihazı ile profesyonel ürünler kullanılarak kişinin önce cilt analizi yapılmakta ve daha sonra kişiye özel ürünler seçilerek uygulama yapılmaktadır.

 

Ünitemizde klasik cilt bakımlarının yanı sıra;

*Vitamin kompleksi bakımı

 

*C vitamini kompleksi bakımı

 

*Lekeli cilt bakımı

 

*Akneli ve problemli cilt bakımları

 

*Dengeleyici cilt bakımı

 

*Anti-aging ve lifting bakımları uygulanmaktadır.

 

Ayrıca her bakımımıza ileve olarak özel maskelerde bakım desteklenmektedir.

 

BOTOKS

 

Botox Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilir. Laboratuvar ortamında da üretilebilinen bu madde uzun yıllar medikal tıpta değişik hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir.Yüzümüzün mimiklerini ve hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar,üstlerindeki deriye bağlıdırlar.Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür.Kasların gevşemesi sayesinde daha fazla kırışıklık oluşması engellenir. Sonuç olarak elde edilen görüntü, daha düzgün, huzurlu ve genç bir görünümdür.


Botox nerelere uygulanır?

 

Botox enjeksiyonları ile göz kenarındaki kırışıklıklar yumuşatılır,kaşların arasındaki çatınma çizgisi azaltılabilir ve alındaki kırışıklıklar daha az belirgin bir düzeye indirilebilir. Botox, ayrıca boyun çizgileri ve kaşların zaman içinde düşmesinde tedavi  amacı ilede kullanılmaktadır.Ancak belki de en önemli özelliği, zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı estetik görünüm olarak yavaşlatmasıdır.

 

Botox tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklar alın çizgileri,göz etrafı kırışıklıkları ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır.

 

Botox etkisi ne kadar sürer?  


Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler kullanmak,enjeksiyonlara ilişkin rahatsızlıkları azaltacaktır. Botox etkisinin 4 ile 6 ay arasında bir süre için kalıcı olduğu söylenebilir. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir. Botox enjeksiyonlarının etkileri kalıcı olmadığı için yan etkileri azdır.

 

Yan etkileri nelerdir?

 

Botoxun biline hiç yan etkisi yoktur. etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlıdır, 24 saat içerisinde vücuttan atılır ve ve en önemlisi maksimum etkisi yani kaslardaki gevşeklik 6 aydır. Uygulama anında iğneye bağlı kızarıklıklar ise kısa bir süre sona geçecektir.

Botoks ile aşırı terleme tedavi

 
Botoksun diğer bir uygulama alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı değişik rahatsızlıkların giderilmesidir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde '' hiperhidrozis'' olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı botoks son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Terlemenin yoğun olduğu deri altına çok az miktarda enjekte edilen botoks, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engelliyor.

 

Botoks, çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. Botoksun etkisi genellikle 6-8 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belli bir sürelik durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında gerek koltuk altı gerek avuç içi gerekse ayak tabanı terlemesi giderilebilmektedir.

 

DOLGU

 

Yaş, güneş ışınları, mimik hareketleri ile yüzümüzde bir takım kırışıklıklar ve istenmeyen çizgiler oluşur. Bu çizgilerden kurtulmak için son yıllarda çeşitlilik kazanan dolgu maddelerini kullanmaktayız.


Dolgu maddeleri nerelerde kullanılır?

 

Burun kenarından aşağı inen çizgiler

 

Burun ile ağız arasındaki çizgiler

 

Dudak dolgunlaştırılması

 

Dudaklar etrafındaki radial çizgiler

 

Göz çevresindeki kırışıklıklar

 

Alındaki çizgiler

 

Akne izleri

 

Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler

 

Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak

 

Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi

 

Dolgu maddelerinin sınıflandırılması;

 

*Kalıcı olmayan dolgu maddeleri 

 

*arı kalıcı olmayan dolgu maddeleri

 

*Kalıcı dolgu maddeleri

 

Kalıcı olmayan dolgu maddeleri :

Bu grup dolgu maddeleri hyaluranik asit içerikli dolgu maddeleridir. Kalıcı olmayan dolgu maddelerinin 6-12 ay kadar süren kalıcılık oranları mevcuttur. Hyaluranik asitin bağ şekillerine ve miligramlarına göre farklılaşmışlardır. Bir çok farklı marka hyaluranik asit içerikli dolgu mevcuttur. Bu dolguların bazıları diğerlerine göre daha kalıcı ve iyi sonuç vermektedir. Genelde yan etki yaratmayan bu dolgu maddeleri dudak dolgunlaştırmada, göz çevresi kırışıklıklarının düzeltilmesinde, ağız çevresi kırışıklıkları ve nazolabial çizgilerin doldurulmasında kullanılmaktadır. Göz çevresi ince cilt kırışıklıklarını ve kaz ayağı çizgilerinin giderilmesi, dudak dolgunlaştırma, kırışıklıkların giderilmesi, hacim kazandırmada kullanılabilmektedirler.

 

Yarı kalıcı dolgular

 

Bu dolgu maddeleri etkinlik süreleri 3-5 yıl arasında değişmektedir.Her maddenin farklı bir etki mekanizması vardır.Bu dolgular daha çok yanak,nazolabial çizgilere uygulanmaktadır.

 

Kalıcı dolgu maddeler

 

Bu maddeler enjekte edildikleri zaman vücuttan atılamazlar. Genellikle vücutta hacim kazandırılmak  istenen yerlere uygulanmaktadır. Kalıcı dolgu maddesi uygulamanın kararını verirken mutlaka doktorunuzun fikrini almanız gerekmektedir.

KENT'ten haberdar olun!