KENT KULAK BURUN BOĞAZ

09.08.2020

Turgutreis cad. No:25 Anadolu Meydanı (Tandoğan)/ ANKARA

Navigasyon

Dünyadaki henüz gelişmekte olan en yeni teknolojilerden birisidir. Bazı  ameliyatlarda ameliyat esnasında cerrahın nerede olduğunu bilmesi komplikasyonları önlemede oldukça yardımcı olur. Bu konuda son zamanlarda geliştirilmiş en yeni teknoloji navigasyon sistemidir. Bı sistemde cerrah üç düzlemde ve endoskopik olarak devamlı bulunduğu yeri görür ve ameliyat esnasında yanlış bölgelere girmekten korunmada önemli destek sağlamış olur.

Sinüzit ameliyatlarında kullanılan endoskopik cerrahi yöntemlerin (ESC) yaygınlaşması ile sinüzit tedavisinde bir çığır açılmıştır. Teknik geliştikçe bu teknikle ilgili daha neler yapılabilir konusu da gündeme gelmiştir. Sinüs cerrahisi çok büyük dikkat gerektiren bir işlemdir. Sinüslerin beyine ve göze yakın olması ve burun içinin çok dar olması bu cerrahinin zorluğunu daha da artırmaktadır. Hal böyle olunca cerrahide olabilecek komplikasyonların (istenmeyen kötü olaylar) azaltılabilmesi için ESC ile beraber cerrahi navigasyon (bilgisayar destekli cerrahi) uygulamalarını gündeme getirmiştir.

Cerrahi navigasyon ile endoskopik sinüs ameliyatları sırasında kullanılan cerrahi aletlerin sinüs anatomisi içindeki yerleri özel bir cihaz ve yazılım yardımı ile gerçek zamanlı olarak ve 1mm den daha az yanılma payı ile üç boyutu temsil eden üç planda takip edilebilmektedir.

Cerrahi navigasyon uygulamasında ameliyat sırasında, ameliyat öncesinde elde edilen CT görüntüleri ile ameliyat bölgesi anatomisi arasında bağlantı kurulur.  Böylece cerrahi aletler yardımıyla kritik yapı ve organların yeri kolayca ve çok az yanılma payı ile tespit edilir. Ancak bu demek değildir ki her şey bu sistemle yürütülmekte cerraha gerek kalmamaktadır. Burada son kararı veren gene cerrahtır. Bu sistem sadece cerraha yardımcıdır. Ortamda bulunan manyetik özellikli cihazlar ya da protezler sistemi etkileyebilmektedir.

Cerrahi Navigasyonda en kritik nokta “doğruluk” yani monitörde görülen nokta ile sinüs anatomisi içinde bulunulan gerçek noktanın birbiri ile örtüşme derecesidir. Görüntüleme (tomografi tekniği) hatası, üç boyutlu yapılandırma hatası ve hastanın hareket etmesine bağlı hatalar doğruluğu etkileyebilmektedir.

Cerrahi navigasyon, özellikle doğumsal anomali durumlarında, daha önce geçirilmiş ameliyat ya da darbelere bağlı olarak anatominin bozulmuş olduğu hastalarda, alın sinüsü, arka etmoid ve sfenoid sinüs hastalıklarında, yaygın polipli hastalarda, kafa tabanı girişimlerinde, tümör ameliyatlarında, göz çukurunu ilgilendiren ameliyatlarda ve beyin omurilik sıvısı kaçaklarının onarılmasında ameliyatın başarısı ve komplikasyon riskinin azaltılmasında oldukça faydalı olmaktadır.

KENT'ten haberdar olun!