KENT KULAK BURUN BOĞAZ

26.11.2020

Turgutreis cad. No:25 Anadolu Meydanı (Tandoğan)/ ANKARA

Yüz Estetiği

Yaşlanma tüm dokularda zamanla gelişen sönmedir. Zamanla dokulardaki kolajen miktarı ve içeriği değişir. Oluşan tüm bu değişiklikler yüzde kendini hacim kaybı olarak gösterir. Hacim kaybı yerçekimi ile birleştiğinde yaşlanmanın tipik görünümü ortaya çıkar. Deri, altındaki tüm yaşlanmaya ait değişiklikleri bir kumaş gibi yansıtır. Üstelik derideki elastik özellik (yaşlanma ile içeriğindeki değişim) zamanla azalır ve kaybolur ve eskisi gibi hacim değişikliklerini tolere edemez. Tüm bunlara bir de mimiklerle oluşan derin kırışıklıklar eklenince, yaşlı ve yorgun ifadeye üzgün veya kızgın ifade eklenir.

 

Yüz Estetiği


Ritidektomi olarak da bilinen yüz germe yüz ve boyundaki gözle görülür yaşlanma belirtilerinin cerrahi müdahale ile düzeltilmesidir. Yüzünüzdeki yaşlanma belirtilerinden rahatsızlık duyuyorsanız, yüz germe ameliyatı sizin için doğru seçim olabilir. Yüz germe ameliyatları ile tipik bir biçimde beraber yapılan gençleştirme işlemleri içinde kaş kaldırmadan, sarkmış ya da derin bir şekilde kırışmış bir kaşı düzeltmeden, yaşlanmış gözleri düzelten göz kapağı ameliyatına kadar bir dizi operasyon yer almaktadır. 


Önde ve yukarıda duran yeterli hacimli her anatomik yapı genç ve sağlıklı görüntü verirken, geride ve aşağıda duran hacimsiz yapılar, yaşlı ve hastalıklı görünüm verir. İşte yüz gençleştirme ameliyatları yapılırken temel alınan felsefe budur. Bunun yanında bazı kişilerin anatomik yapıları doğuştan geride ve aşağıda, ya da sadece geride veya sadece aşağıda durabilir. Bu kişilerde de görünümün iyileştirilmesi için yapılan işlemler aynı felsefeye dayandığından, hastanın yaşına bakılmaksızın yüz gençleştirme teknikleri ameliyat tekniği olarak kullanılır. 

 

Yüz Estetiği


Yukarıdaki felsefe estetik cerrahide hemen her alanda kullanılabilir. Bugün için yapılan cerrahi girişimler hacim eksiğini tamamlamak ve sarkan, aşağı doğru yer değiştiren tüm anatomik yapıları eski ya da daha estetik görünecekleri yere taşımaktır. Deri ise elastik bir örtü olarak bu değişimi yansıtır ya da fazlalığı uygun kıvrımlara saklanarak çıkarılır. Oysa yüz gençleştirmeye cildin gerginliği kadar, derinlik olarak ta bakmak gereklidir. Çünkü yüz sadece deriden değil, kas tabakası ve daha derinde kemik planından oluşur. Genel uygulamada(iple asma, deri germe, deri altı kas kılıfı katlama) sıklıkla sadece en üst tabaka ve ya üst iki tabaka gerilir. Altında kalan ve kemiğe yapışan dokular ise oldukları gibi kalırlar. Anlaşıldığı gibi bu teknikler gençliğin tanımı ve gençleştirmenin felsefesi ile pek uyumlu değildir. 


Hal böyle olunca bu tekniklerle yapılan işlemlerin, kısa süre sonra geri döndüğünü ve hastanın yüzünün eski halini aldığını görüyoruz. Oysa yukarıdaki felsefeye uyan cerrahi girişimler, aşağı sarkan dokuları gençlikteki yerlerine geri taşımayı ve cildin fazlalığını alarak, geri taşınan dokuların üzerine tekrar örtmeyi amaçlayan girişimlerdir. Yüz gençleştirme felsefesinde rol oynayan yüz dokularının katmanları şunlardır;

 

Deri Tabakası: Deri elastik bağ dokusundan oluştuğu için gerginliğe karşı gevşemesi daha kolay bir tabakadır. Yalnızca bu tabakaya uygulanacak germe işlemi, kendini erken ve hızla bırakır.

 

SMAS Tabakası: SMAS tabakası yüz kaslarının kılıflarını içeren bir tabakadır ve deriye nazaran daha kuvvetli bir tabakadır. Bu tabakaya yapılan germe işlemi deriye oranla daha kalıcı olmakla beraber, zamanla yine de germe işlemi kendini bırakır ve yüz eski haline döner. 


SMAS Altı Tabakası: SMAS Altı tabakası yüzün kas tabakasıdır. Gerginliğe karşı en dayanıklı tabakadır. Bu planda yapılan germe sonuçları daha etkili ve kalıcıdır. Daha kalıcı bir sonuç ve gençleştirme felsefesine hizmet açısından, her üç tabakaya da müdahale edilmelidir. Elbette sarkan dokuları yerine koymak bazen, genç bir görünüm için yetmeyebilir. Dokularda oluşan sönmeden kaynaklanan hacim kaybını da yerine koymak gerekebilir. Dünün sadece anatomiyi değiştiren cerrahi seçeneklerine, bugün hacim arttırıcı enjeksiyonlar (yağ, kollagen, kök hücre) ve deriye yönelik (lazer) girişimler eklenmiştir. Kaybolan hacmi yerine koymak için bu enjeksyonlardan yararlanılır.

 

Yüz germe estetiği, teknik detay ve modifikasyonlardan arındırıldığında temel olarak 3 farklı şekilde yapılabilir.

 

Yüz Estetiği

 

Endoskopik Orta Yüz Germe

 
Estetik orta yüz germe (mid-face lift) yani yanak germe ameliyatı, yanakların sarkıklığını gidermeye, yanak derisini germeye yöneliktir.

Yanaklar;  içermiş olduğu kaslar, yağ tabakası, deri ile birlikte sarkar. Bu işlem, sadece deriyi gerdirerek yapıldığında, geçici çözüm oluşturulur, derindeki yağ tabakası ve kasların sarkıklığı sadece kamufle edilir, kısa süre içinde etkinliğini yitirir. Doğru olan ise yanak kaslarının, üzerindeki yağ tabakası ve kılıfı ile birlikte yukarıya doğru gerdirilmesidir. Böylece yanak dokularının gençlik yıllarındaki pozisyonu kazandırılır, ayrıca üzerini örten derinin de fazlalıkları alınır ve gerginleştirilir. 

 

Klasik yüz germe ameliyatı

 
Bu yöntem, genellikle yanaklardaki sarkmanın yanı sıra yanak derisinde gevşeme, bollaşma, buruşma olan kişilerde tercih edilecek yöntemdir. Ameliyat kulağın ön sınırı boyunca derinin kesilmesi ile başlar. Yanak üzerindeki deri kaldırılır. Yanağın iç dokuları yukarıya doğru çekilerek germe işlemi uygulanır, yanaktaki sarkıklık giderilir. Kaldırılan yanak derisi de ayrıca gerdirilir. Derideki gerdirme sonucu fazlalıklar kesilip çıkarılır, böylece yanaktaki sarkıklığın yanı sıra derideki buruşukluk da giderilmiş olur. Gizli dikişler atılarak ameliyat tamamlanır. Ameliyatın kesisi kulak önü ve kulağın iç kısmından yapıldığı için karşıdan bakıldığında belirgin bir iz kalmaz.


Endoskopik yüz germe ameliyatı 

 

Yüz germe estetiği eğer deride buruşukluk, fazlalık yoksa sadece yanak dokularının sarkmasından ibaretse endoskopik yöntem uygulanarak yapılır. Endoskopik yüz germe, klasik yüz germe ameliyatıyla karşılaştırıldığında daha genç yaş grubuna hitap etmektedir. Sadece daha canlı görünüm hissetmeye ihtiyacı olan kişilere 30'lu yaşlarda bile uygulanabilir. Bu yöntem, klasik yüz germeye göre daha yeni tekniktir. Şakak bölgesinden saçlı deri içinde 2 cm uzunluğunda kesi yapılarak uygulanır. Kesilen yerden içeriye kamera yerleştirilir. Şakak bölgesi ve yanak bölgesinin tüm dokuları, zemindeki kemikten sıyrılır. Kemikten ayrılarak serbestleşen bu dokular yukarıya doğru çekilerek sabitlenir. Kesilen yerler gizli dikişler atılarak kapatılır. Kesiler küçük ve kansız bir ameliyat olduğu için iyileşmesüresi de klasik yüz germe ameliyatına göre daha kısa sayılır.


Bu tekniklerden hangisinin uygulanması gerektiğine yanak dokularının gevşeklik, sarkıklık derecesine, deride buruşukluk olup olmadığına bakılarak karar verilir. Bu kriterlere göre bazı hastalarda her ikitekniği bir arada uygulama gereği bile olabilir.

 

Yüz germe operasyonu

 
Estetik yüz germe operasyonu, uygun donanıma sahip bir hastanede genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilir. İşlem yaklaşık 1,5-2 saat sürer. Hastanede genelde 1 gün yatmak gerekir. Yüz germe ameliyatının ardından birkaç gün boyunca yüz, hafif baskılı bir bandaj ile sarılı kalır. Ameliyat sonrası yüz bölgesinde gerginlik, ağrı, morarma, ödem (şişlik), ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi durumlar olabilir, bunların hepsi normal olup ameliyatın doğasında vardır. Çok şiddetli ağrı olmaz ve normal ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Şişlik (ödem) ilk 7-10 gün içinde hızlı bir şekilde azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık altı ay sürer. Şişliğin hızlı bir şekilde düzeldiği ilk haftalarda deri yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk da azalarak kaybolur. Uyuşukluğun kalıcı olması çok rastlanan bir durum değildir. Morarmaların kaybolması kişinin hassasiyetine göre değişmektedir. Busüre bazen hassas bünyeli kişilerde 10 güne kadar uzayabilir. Endoskopik yüz germe uygulamalarında morarmalar biraz daha az olmaktadır. Ameliyattan sonra şişlik ve morarmadan dolayı yüzünüz tanınmayacak bir halde olabilir, bu normaldir, ancak şişlikler ve morluklar azaldıkça, yani yaklaşık 7-10 gün sonra gerçek yüz hatlarınız belirmeye başlar.


Yanaklar yaşın ilerlemesi ile erken dönemlerde etkilenen bölgedir. Sarkma arttıkça bu etki daha çok göze çarpmaya başlar. Estetik yüz germe ameliyatı kişiye uygun tekniğin doğru bir şekilde seçimiyle yapıldığında yılların yıpratıcı etkisini yok eden bir görüntüyü sağlayıcı niteliktedir.

 

Yüz Estetiği


Zaman akıp gitmektedir. Bu akışı durdurmak mümkün değildir. Estetik yüz germe ameliyatı, kişinin yaşlanmasını durduracak etkiye sahip değildir. Yaşlanma, her şeye rağmen devam eden bir süreçtir ve yapılan ameliyattan sonra da devam edecektir. Yüz germe estetiği, sadece kişinin içinde bulunduğu yaştan daha genç görünmesini sağlayıcı niteliktedir. Yüzünüz ameliyatın ardından normal görünümünü kazandığında yüzünüzde çarpıcı bir gençleşme dikkatinizi çekecektir.Diğer Makaleler

KENT'ten haberdar olun!