KENT KULAK BURUN BOĞAZ

26.11.2020

Turgutreis cad. No:25 Anadolu Meydanı (Tandoğan)/ ANKARA

Lazer Epilasyon

ALEXANDRITE LAZER EPİLASYON 

 

Alexandrıte ( 755 nm) lazer ışınlarının hedefi kıllar olup, çevre dokulara zarar vermeden melanin pigmentine yoğunlaşarak epilasyonu sağlar. 

 

 

Lazer epilasyondan kıllar nasıl etkilenir?


Lazer epilasyon uygulandığında kıl folikülündeki melanin pigmenti tarafından absorbe edilir ve burada ısı enerjisine dönüşür. Kıl kökündeki sıcaklık 60-70 dereceye ulaşır ve bu şekilde kıl kökü tahrip edilerek kılın beslenmesi bozulur.

 

Lazer epilasyonda seçici termoliz (ışık ısısıyla seçici tahrip etme) yöntemi ile kılı yok ederken çevredeki dokulara zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir epilayon için cilt rengi, kıl rengi, kılın kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır.

 

Lazer epilasyonda kıllar büyüme(anajen), dinlenme(telojen) ve dökülme (katajen) evrelerini geçirirler. Eğer bir kıl büyüme evresinde iken lazer uygulanırsa onun o seansta kalıcı olarak yok edilmesi mümkün olabilir. Bu nedenle seanslar arasında 1-2 ay gibi süreler öngörülür.

 

Lazer ışını vücuda zarar verirmi?

 

Lazer ışını uygulandığı bölgede cilt altına 2-5 mm kadar ulaşabilir. Bu mesafede kıl folikülleri bulunmaktadır. En etkin dozda dahi  derine inemez ve bu nedenle iç organlara zarar vermez. Ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi yoktur.Lazer epilasyonda ten rengi önemlimidir?

 

Lazer epilasyon için en ideal kombinasyon açık tenli ve koyu renk kıllı kişilerdir. Bu kombinasyonda cilde zarar vermeden en yüksek değerler kullanılabilir. Diğer özelliklere sahip kişilerde de alexandrıte lazer kullanmak mümkün ancak açık ten koyu renk kıl özelliğine sahip kişilerdeki kadar çabuk sonuç almak mümkün olmayabilmektedir.

 

Lazer epilasyonda merak edilenler;

 
Lazer epilasyon göz çevresi hariç uygun kıl yapısına sahip vücudun her bölgesinde uygulanabilmektedir.


Lazer epilasyonun herhangi bir yan etkisi yoktur.uygulama sonrasında bazı ciltlerde kızarma ve hafif kabarmalar olabilir, bir kaç saat veya hassas ciltlerde birkaç gün içerisinde düzelecektir.


Lazer epilasyon seansları yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücut bölgesinde 6-8 haftadır.tedavi ilerledikçe kılların çıkışının gecikmesi ile birlikte seans aralıkları uzamaktadır.


Lazer epilasyon seansları uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Yüz bölgesi birkaç dakikada tamamlanırken vücut bölgesinin tamamı 1-2 saat sürebilir.

 

Lazer epilasyonu kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel teşkil edecek herhangi bir sağlık problemi olmayan herkes lazer epilasyon yaptırabilir. kızlarda 12-13 yaşlarından itibaren kıl oluşumu tamamlanmışsa uygulama yapılabilir. Beyaz kıllar renk pigmenti içermediğinden lazer epilasyondan etkilenmeyecektir.

 

Lazer epilasyon batık kıllar için en uygun yöntemdir.kıllar ortadan kalktıkça batık sorunu düzelecek ve cilt pürüzsüz hale gelecektir.

 

Hormonel bozukluğa bağlı aşırı veya erkek tipi kıllanmada ilaç tedavisi ile kombine lazer epilasyon tedavisi yapılmalıdır. Bu kişilerde genellikle seans sayısı normale göre daha fazla olur.

 

Erkeklerde lazer epilasyon;

 

İstenmeyen tüy söz konusu olduğunda bayanlar kadar erkeklerde lazer epilasyon uygulaması yaptırmaktadır. En fazla tercih edilen bölgeler almacık kemiği,ense,boyun,sırt ve göğüs bölgeleridir.

 

Lazer epilasyon yöntemi ile erkekler tamamen kılları bitirebilecekleri gibi isteğe göre birkaç seans  sonra  bırakılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilmesi mümkündür.Diğer Makaleler

KENT'ten haberdar olun!