Konka CerrahisiAlt konkalar (burun eti) burnun her iki dış duvarında bulunan solunan havayı ıstmak ve nemlendirmek ile görevli, solunumun kalitesi için büyük önemi olan yapılardır. Bu yapıların büyüyerek şikayetlere neden olmasına konka hipertrofisi denir.

Sinuzit enfeksiyonları, alerji, bazı sistemik ilaçlar, hormonal hastalıklar, dekonjestan burun damlalarının uzun süre kullanılması konka hipertrofisine sebep olabileceği gibi, septum deviasyonuna bağlı olarak da kompansatuar olarak büyüyebilir. Burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma, geniz akıntısı, alın ve yüz ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir. Tedavide önce tıbbi tedavi denenir.

Tıbbi tedaviye yanıt vermeyen durumlarda konkanın cerrahi olarak küçültülmesi gerekir. Alt konka çeşitli teknikler ile küçültülebilir. Bunlar; yüksek frekanslı ses dalgaları (radyocerrahi) ile küçültmek veya özel tıraşlayıcı (shaver) aletler ile konkanın içten büzülmesidir. Bu yöntem uygulanırken mukozaya zarar vermemeye mümkün olduğunca korumaya özen gösterilir.