Boğaz | Ağız İçi YaralarAft ağız içinde, yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, diş eti üzerinde görülen, solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır.

Bazı faktörler aft oluşumunu kolaylaştırmaktadır (viral hastalıklar, stres, baharatlı yiyecekler, gıda alerjileri, travma, diş macunları, Behçet hastalığı gibi bazı hastalıklarda, vitamin eksikliklerinde).

Aftlar tedavi edilmediğinde genellikle 7-10 günde iyileşirler. Viral hastalıklarda şikayetleri azaltıcı tedaviler uygulanır. Altta yatan diğer hastalıklara yönelik önlemler alınır. Çok sıcak ve soğuk gıdalardan, asitli içeceklerden, acılı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ağız hijyenine dikkat edilmeli ve karbonatlı gargaralar uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra eczaneden temin edilebilecek içinde uyuşturucu ilavesi de olan gargaralar da kullanılabilir.

(Ağız içinde “aft” oluşumu)

Tedaviye rağmen geçmeyen ağız içi yaralarında doktorunuz gerekli görürse parça (biyopsi) alabilir. Uçuk ise içi su dolu kabarcıklar şeklinde ağız kenarında oluşur. Nadiren ağız içinde de oluşabilirler. Çok bulaşıcıdır ve viruslar aracılığı ile oluşurlar. Uçuk çıkmadan önce o bölgede karıncalanma, kaşınma, yanma ve sızlama hissedilir. Sonrasında o bölge kızarır, şişer ve içi su dolu kabarcıklar oluşur. Zamanla kuruyup çatlar. Uçuk mikrobu hasta vücuduna girdikten sonra o bölgedeki sinir köküne yerleşir ve stres, yorgunluk, uykusuzluk, adet dönemi gibi durumlarda tekrarlar.

Uçuğun çıkmasını önlemek stres, yorgunluk gibi durumlardan uzak durmakla olur. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Dolayısı ile daha uçuk çıkmadan, kaşıntı, sızlama döneminde uçuk kremini sürmek gerekir. Uçuk çıktıktan sonra kremin faydası olmayacaktır.

Yukarıda bahsedilan ve sık görülen hastalıkların yanında ağız içinde yara şeklinde belirti veren daha birçok hastalık bulunmaktadır.

Fisssüre dil

Paslı dil

Ağız içi kanseri