Burun | Alerjik Nezle


Alerjik rinit ne demektir?

Alerjik rinit burunun bir takım alerjik maddelere karşı (alerjen) gösterdiği bir yanıttır. Mevsimsel olan alerjik rinit saman nezlesi olarakta bilinir. Mevsimsel olabileceği gibi yılboyu da sürebilmektedir. Semptomlar nelerdir? Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun kaşıntısı esas alerjik şikâyetleri oluşturur. Bunun yanında gözlerde, boğaz ve damakta kaşıntı, gözlerde sulanma, göğüste sıkışma, geniz akıntısı, kulaklarda tıkanıklık, başağrısı, mide bulantısı gibi şikâyetler de olabilir. Bu şikâyetler yılboyu veya bazı mevsimlerde oluşabilir.

Genellikle şikâyetler erişkinlik çağı veya çocuklukta başlar. Yaş ilerledikçe azalabilir. Ancak bu şikâyetler alerji olmadan da, burunla ilgili başka hastalıklarda da oluşabilir.

Allerji nasıl oluşur?

Allerji, allerjen denen maddelerle burun içinin karşılaşması ile oluşur. Alerjenler ev tozu akarları, mantarlar, polenler, kedi köpek gibi hayvanların salgıları olabilir. Bazı alerjenler sadece belli mevsimlerde sorun yaratabilirler. Örnek ağaç polenleri genellikle ilkbahar sonu, yaz başında ortamda bulunurlar. Bu alerjenlerle burun mukozası karşılaşınca histamin başta olmak üzere birçok kimyasal madde salınır. Bunlarda burun akıntısı, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikâyetlere sebep olurlar.

Nasıl tanı konulur?

Şikâyetleriniz doktorunuz için önemlidir. Bunun yanında göz altında şişlik, morluk, burun içinin soluk olması gibi bazı bulguları doktorunuz muayene sırasında saptayabilir. Ancak sadece bu bulgularla alerji tanısı konmaz.
Deri testi yapılan hastada lateks alerjisi mevcut.  
Kesin tanı için kan testleri veya deri testleri ile değerlendirme gerekir. Bu testler sırasında IgE denilen bir antikor bakılır.
Kan testi ile çimen ve ev tozuna alerji saptanan bir hastanın sonucu 
Tedavi nasıl yapılır?

Tedavi için şu basamaklar çok önemlidir:

1- Çevre koruması
2- Tıbbi tedavi
3- Aşı uygulaması
4- Işıkla allerji tedavisi (Rhinolight)

Bu basamaklardan en önemlisi çevresel korunma önlemleridir. Çevresel koruma önlemlerinin uygun ve etkin şekilde uygulanabilmesi için alerji testlerinin yapılıp nelere karşı alerjinizin olduğunu bilmek gereklidir. Bunu yapmadan şikayetlerinizin geçmesini beklemeyin. Varolan alerjinize göre aşağıdaki önlemleri uygulamanız gerekir.

Toz allerjisi

Yatak ve yorganlarınızı yıkanabilir kılıflarla kaplayın.
Kumaş döşemeli koltuklarınızı değiştirin, deri, vinil veya ahşap döşeme tercih edin.
Halıları kaldırın.
Nemi higrometrelerle ölçün, havadaki nem oranını % 30- 50 arasında tutun. İdeal olanı % 35 tir.
Giysi ve yatak örtülerini haftada bir sıcak su ile yıkayın.
HEPA filtreleri kullanın.
Nem azaltıcı ve nem artırıcıları (evdeki nem oranına göre) kullanın.

Hayvan allerjileri

Toz allerjisindeki önlemlere ek olarak şunları uygulayın:

Ev hayvanlarını sık sık yıkayın. Haftada en az bir kere.
Hayvanları evden veya en azından yatak odasından uzak tutun.
Hayvan evde tutulacaksa mutfak, banyo gibi yıkanılabilir yerde tutulmalı.
Dışarıdan eve geldiğinde hayvan şampuanla yıkanmalı.

Polenler

Havalandırma sistemlerini kullanın.
HEPA filtreleri kullanın.
Kenarları kapalı gözlükleri tercih edin.
Dışarıdan eve girdiğinizde duş alın.
Alerjilerinizin tipini bilin, polen sayımlarını takip edin, polen sayımı yüksekse dışarı çıkmamaya özen gösterin.

Mantarlar

Nemi azaltın, bodrum katı gibi yerlerde nemi düşürücü aletler kullanın, nemi higrometreler ile takip edin.
Küflü mobilyaları, oyuncakları, duvar kağıtlarını vs atın.
%5-10 luk çamaşır suyu ile duvarları silin, banyodan sonra duvarları kuru havlu ile temizleyin.
Su kaçaklarını onarın.

Hamam böcekleri

Su kaçaklarını önleyin, gıda maddelerini ağzı kapalı kaplarda saklayın, dışarıda yiyecek bırakmayın.
Borik asit veya insektisidler kullanın. 

Tibbi tedavide doktorunuzun size vereceği bazı antialerjik ilaçları kullanmanız gerekir. Tüm bu yöntemler yetersiz kalırsa aşı tedavisi uygulanabilir. Aşı tedavisi 3-5 yıl kadar sürebilir. Ancak aşı tedavisi uygulanması pratik olmaması ve sonuçlarının çok verimli olmaması nedeni ile günümüzde pek sık uygulanmamaktadır.

Son yıllarda alerjik rinit hastalarında modern tıpta ışıkla allerji tedavisi (RHINOLIGHT)  uygulamaya girmiştir. Alerjik rinit hastalarında kullanılan en son ve en yeni tedavi yöntemidir. RHINOLIGHT özel bileşimli (%70 görünür ışık, %25 UVA ve %5 UVB)bir ışık tedavisidir. Bu ışık, burun içini döşeyen mukoza örtüsünün alerjinin oluşturduğu bağışıklık cevap seviyesini düşürerek etki gösterir. İlaçlarla beraber veya ilaç kullanamayan hastalarda tek başına (örneğin İlaç tedavisi uygulanamayan hamileler, emziren anneler, profesyonel sporcular, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar, ilaç alerjisi olanlar, ilaç tedavisinden fayda görmeyen hastalar) güvenle kullanılabilmektedir.  RHINOLIGHT ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Bu tedavide özel dalga boyunda ışık üreten Rhinolight cihazı ile ışık tedavisi seansları herbir burun deliğine 2 dakikadan başlayıp 3 dakikaya kadar uzayan sürelerde allerjinin ciddiyetine göre 6 veya 8 seans olarak uygulanmaktadır.  İlk 3 seans 1 hafta içerisinde, sonraki seanslar ise haftada bir olarak uygulanmaktadır. Yeni ve modern bir tedavi yöntemi olan RHINOLIGHT yöntemi allerjik rinitli hastaların şikayetlerini gidermede etkili ve kanıtlanmış bir yöntemdir. . RHINOLIGHT, hekim tarafından herhangi bir cerrahi operasyona veya anesteziye gerek olmadan, hastalara 2’şer dakikalık seanslar halinde uygulanan ağrısız ve yan etkisiz bir soğuk ışık tedavisidir. İlk 1-2 seanstan sonra etkisini göstermeye başlamaktadır. Tedavi başarı oranı % 80-90 arasındadır. 

RHINOLIGHT yeterli klinik çalışma olmadığı için 14 yaşından küçüklere,  tedavinin uygulanmasının burun içi problemlerden dolayı(septum deviasyonu, nazal polip gibi) uygun olmayan hastalara, aktif enfeksiyon geçirme döneminde (viral veya bakteriyel enfeksiyon, grip-nezle-sinüzit) veya tümöral oluşumlar varlığında yapılmaz.

RHINOLIGHT tedavisinin istenmeyen tek  etkisi burunda kuruluktur.  Bu etki burun nemlendirme solusyon ve merhemleri ile ve A vitamini damlaları ile başarılı bir şekilde tedavi edebilmektedir. 

RHINOLIGHT tedavisi alerjik rinit (saman nezlesi ) hastalığında kısıtlı kalan eski tedavi yöntemlerine yeni ve güçlü bir alternatif haline gelmiştir. RHINOLIGHT cihazı kliniğimizde hastalarımızın hizmetindedir.