Burun | Septum Deviasyonu


Uzun zamandır burun tıkanıklığı şikayetiniz mi var?

Sebep burun iç kemiğinizdeki bir eğrilik (septum deviasyonu) olabilir. Septum deviasyonu genellikle çocukluk dönemi veya sonraki dönemlerde burna gelen darbelere bağlı olarak gelişir. Septum deviasyonunuz varsa burun tıkanıklığı, burundan rahat nefes alamama, burun akıntısı ve geniz akıntısı gibi şikayetleriniz olabilir. Septumdaki deviasyon sinüzit ve sık tekrarlayan gribal enfeksiyon nedeni de olabilir. Siz belki de sizde deviasyon olduğunun farkında değilsiniz. Gündüz şikayetiniz yokken gece yan yattığınızda şikayetiniz artıyor olabilir. Septum deviasyonunuza bağlı burun içindeki etleriniz (konkalar) de şişmiş olabilir.

Bu şikayetleriniz varsa bir kulak burun boğaz muayenesi olmanız gerekebilir.

   
  

 

Doktorunuz size öncelikle şikayetlerinizin derecesini anlamak için ayrıntılı sorular soracaktır. Muayenede önce tüm kulak burun boğaz muayeneniz yapılacaktır. Bunun içinde spekulumla yapılan normal burun muayeneniz dahildir. Gerekli gördüğünde bu muayeneyi endoskop denen kameraya bağlı teleskoplarla da yapabilir.

Sizde deviasyon saptanırsa sinüzitin olup olmadığını veya burun içinde başka hastalıklar olup olmadığını değerlendirmek için sinüs tomografiniz de istenebilir.

Tüm bu değerlendirmeler sonucunda doktorunuz sizde septum deviasyonu saptarsa size ameliyat önerecektir. Septum deviasyonunun tedavisi cerrahidir. Cerrahi öncesinde ameliyatınızın güvenilir geçmesi, herhangi bir sorun çıkmaması için bir takım tetkikler istenecektir. Cerrahi tedavi lokal (uyutulmadan burnunuzu uyuşturarak) veya genel (uyutularak) anestezi altında yapılabilir.