Boyun | Ses KısıklığıKişinin sesinin farklı çıkmasına kabaca ses kısıklığı denir. Ses kısıklığı basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi çok ciddi hastalığın da habercisi olabilir. Özellikle 15 günü geçen ses kısıklıklarında KBB uzmanı tarafından muayene gereklidir. Ses kısıklığının çok çeşitli sebebi olabilir. En sık görülen sebep üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bunun dışında sesin kötü kullanımı önemlidir. Çok konuşan kişilerde, özellikle öğretmen, avukat gibi mesleklerde, çok çocuklu ev hanımlarında bu sebep etkin olabilir.

Sürekli boğaz temizleme de ses tellerine zarar verir. Klima, basınçlı ortamlar, alerjik durumlarda, reflü varlığında da ses kısıklığı olabilir. Doğaldır ki ses kısıklığı nedenlerinin içinde en kötüsü gırtlak kanseridir. Uzun süreli ses kısıklığında kanser olup olmadığının belirlenmesinde ses teli muayenesi şarttır. Ses telleri bir ayna ile görülebileceği gibi daha ayrıntılı incelemeler de gerekebilir.

Muayene esnek bir kamera (fleksible endoskopi) veya videolaringostroboskopi denen gırtlağı çok daha ayrıntılı gösteren bir aletle de yapılabilir. Bu muayenelerde ameliyatık bir durum tespit edilirse direkt laringoskopi denen yöntemle ameliyathanede ses teli muayenesi ve cerrahisi gerçekleştirilir.Yukarıda da belirtildiği gibi en sık ses kısıklığı sebebi enfeksiyonlardır. Tedavide antibiyotik, ses istirahati, buğu önerilir. Genelde üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı durumlar 1 hafta – 10 gün içinde düzelirler. Kronik ses kısıklıklarında (nodül, polip, Reinke ödemi gibi) ses terapisi önemlidir. Hastaya sesini doğru kullanması önerilmeli, reflü varsa tedavi edilmelidir.

Kronik ses kısıklığı nedenleri genellikle ameliyatla düzeltilir. Ancak hasta sesini yanlış kullanmaya devam ederse mevcut hastalığı ameliyattan sonra da tekrarlar.Videolaringostroboskopi (VLS) ile ses teli muayenesi ve kaydı yapılmakta. Bu cihaz hastanemizde mevcut olup hizmetinizdedir.